Frukostseminarium: Vad ligger bakom en lyckad PR-kampanj?
Välkommen till frukostseminarium – Lyckad PR
Datum: Onsdagen den 21 maj
Plats: Novus kontor, Sveavägen 59, 6 tr, Stockholm
Tid: Dörrarna för frukostminglet öppnas kl. 8.00. Seminariet börjar 8.30 och avslutas 9.15.
Anmäl dig till lunchseminariet via formuläret:
Frukostseminarium: Vad ligger bakom en lyckad PR-kampanj?
Hur ser strategin ut – och vilka utmaningar väntar framöver?
Två av Sveriges mest uppmärksammade aktörer, Cancerfonden och SPP, delar med sig av insikter, metoder och strategier bakom sina prisbelönta kampanjer – från idéstadiet till genomslag i media. Under seminariet får du ta del av konkreta arbetssätt, målgruppsbearbetning och hur kommunikation kan skapa verklig påverkan.
PR-experterna och Årets Rookie-nominerade Alice Elfström och Mimmi Onsum från kommunikationsbyrån Burson delar sina insikter om branschens framtid. De reflekterar kring AI:s växande betydelse, medielandskapets snabba förändring och kommunikationens roll i en osäker värld, samt vad som krävs för att ligga i framkant som aktör i PR och kommunikation.
Välkommen till ett inspirerande seminarium om strategi och resultat i PR-arbetet. Ett fysiskt frukostseminarium där tillfälle ges att knyta nya kontakter, träffa branschkollegor och dela erfarenheter om hur PR skapar verklig effekt.
Om du har problem med formuläret eller frågor om seminariet, vänligen mejla till Nora Doma: nora.doma@novus.se
Agenda
08.00–08.30 Frukostmingel. Seminariet startar kl. 08.30.
Vad tycker folket? Folkets pris och PR-effekt
Ieva Englund och Helena Björck, rådgivare på Novus, presenterar Novus Folkets Pris – det pris som delades ut på Spinn25, där Cancerfonden tog hem segern. Vi får även veta vilka som placerade sig tvåa och trea samt hur Novus mäter och tänker kring PR-effekten. Helena berättar också om hur Novus arbetar med PR-undersökningar och synlighet i media.
Cancerfonden om kampanjen som engagerade
Ellinor Prawitz, pressekreterare på Cancerfonden, berättar om kampanjen ”Lämna ingen i sticket” som vann Folkets Pris på årets Spinngalan. Ellinor berättar även om deras strategiska arbete och vad de tror bidrog till att kampanjen väckte stort engagemang, samt lyfter fram de utmaningar Cancerfonden ser inom PR och hur de anpassar sig till ett förändrat medielandskap.
SPP lyfter pensionen med prisad kampanj
RRickard Ydrenäs, press- och PR-ansvarig på SPP, samt Petra Winberg, varumärkesansvarig på SPP, presenterar kampanjen “Pensionspremiären” som vann två priser på Spinn25 i kategorierna Årets event samt Årets inkludering och mångfald. Kampanjen har även uppmärksammats på Gyllene hjulet som vinnare av Årets eventbaserade PR-aktivering samt en nominering i 100-wattaren. De delar med sig av den strategiska grunden bakom kampanjen, efterarbetet samt hur SPP planerar att vidareutveckla kampanjen framåt
Vad krävs för att lyckas i morgondagens PR-landskap?
PR-experterna och Årets Rookie-nominerade Alice Elfström och Mimmi Onsum från Burson, lyfter också blicken mot framtiden och diskuterar de utmaningar som PR-branschen står inför – Från AI:s roll till hur man navigerar i en osäker omvärld och ett ständigt föränderligt medielandskap. Hur kan man som kommunikationschef, varumärkesägare eller PR-byrå ligga steget före och tänka annorlunda?
E-post: annelie.onnerud@novus.se
Telefon: +46 767 24 86 42