Novus Knowledge Day 2025
Stockholm / 6 November 2025
Om vi tycker att saker går åt fel håll – varför ändrar vi inte riktning?
Novus Knowledge Day är en ny mötesplats för nyfikna och insiktsdrivna röster som deltar i fördjupande nu- och framtidssamtal, kunskapsutbyte, utforskar vår samtid och vilka vägar vi har framåt.
Operaterrassen i Stockholm / 6 November 2025 / 11.30 – 18.00
Välkommen till en halvdag där du får dela kunskaper, knyta kontakter och ta del av samtal som verkligen gör skillnad. Det här är en dag för dig som både vill förstå vad som händer och vad det betyder.
Vi lever i en tid då osäkerheten ökar. Världen förändras snabbt, ofta oförutsägbart, och det är lätt att hamna i ett reaktivt läge. Samtidigt visar undersökningar att det som efterfrågas av befolkningen mest just nu är något annat: En vilja att förstå nuläget och därifrån ta kontroll över framtiden.
Vad är det egentligen som formar vår samtid? Vilka drivkrafter, värderingar och beteenden påverkar utvecklingen?
Genom att delta får du ta del av relevant och objektiv kunskap. I ett demokratiskt samhälle med hög grad av delaktighet och kunskap är det fullt möjligt att ta informerade beslut. Här krävs tillgång till relevant, objektiv och förklarande information om människors beteenden, värderingar och drivkrafter.
Halvdagen bjuder på:
- Inspirerande talare som bjuder på expertkunskap
- Engagerade paneldiskussioner och case-studier som belyser olika perspektiv kring olika aktuella frågor
- Interaktiva inslag och dialoger där du som deltagare kan bidra med din röst och perspektiv.
- Nätverksmöjligheter där du kan knyta kontakter med engagerade deltagare från olika branscher
- Mat och dryck
Plats: Operaterrassen i Stockholm
Pris: 2 396 kr (exklusive moms)
Kostnadsfri avbokning till 10 dagar före eventet.
Agenda och talare
Agendan är fortfarande under bearbetning och listan över medverkande håller på att sammanställas. Följande personer är klara för scenen:
Torbjörn Sjöström, VD på Novus och styrelseledamot i GALLUP International. Arbetar med att stärka förtroendet för undersökningsbranschen och föreläser om hur tillförlitliga undersökningar främjar ett demokratiskt samhälle.
Ieva Englund, affärsrådgivare och varumärkesstrateg på Novus. Hjälper företag att identifiera kundbehov och omsätta dem i affärsstrategier som leder till tillväxt.
Peter Kurzwelly, ledande expert inom artificiell intelligens i Sverige och en mycket inspirerande föreläsare och partner på Eghed.
Brit Stakston, mediestrateg med fokusområde digitalisering och det nya medielandskapet, författare samt vd för reportagesiten Blankspot.
Jan Scherman, debattör, författare och skapare av dokumentärfilmen ”Make Democracy Great Again” som ställer sig frågan: Kommer demokratin att överleva?
Olof Gränström, samhällsanalytiker, föreläsare inom beslutsfattande och omvärldsananalys. Är även aktuell med boken ”Från fakta till kunskap: för bättre beslut i en komplex värld”
Carl Bergkvist, policychef och chefekonom på Stockholms Handelskammare, en av Sveriges ledande näringslivsorganisationer. Stockholm Handelskammare arbetar politiskt obundet och utan vinstintresse för att främja en välmående huvudstadsorganisation som skapar utrymmer för människorna att utvecklas.
Ann-Therese Enarsson, vd på tankesmedjan Futurion som följer samhällsutvecklingen, framtidens arbetsmarknad och utmaningar som tjänstemän kan möta i arbetslivet.
Köp din biljett genom att fylla i formuläret:
Om du upplever problem med formuläret eller vill betala på annat sätt maila din bokning till: josefine.gronlund@novus.se