Väljarbarometern

September 2026

S minskar och L ökar

Läs hela rapporten här: Novus Väljarbarometer september 2026

Analys

Nu kommer äntligen det jag väntat på, att väljarna ska börja reagera på att det är val snart. Det har varit förvånansvärt små förändringar tidigare, men i takt med att valaffischerna kommer upp börjar väljarna helt klart reflektera över sitt partival med besked. Jag har trott det skulle bli stora väljarrörelser under valrörelsen och varit lite förvånad att vi inte sett det tidigare. Nu, med bara två veckor kvar, händer det stora saker.

Två statistiskt säkerställda förändringar. S rasar kraftigt, minus 4,3 procenteneheter, och detta efter två tidigare månaders nedgång. Nu ligger S 4,5 procentenheter under valresultatet 2022. Att S tappar under valrörelsen brukar inte vara överraskande, delvis som största parti när valrörelsen ger utrymme till de mindre partierna så kommer de tappa mest. Men här är det något extra. En nedgång i denna storlek så här nära valet bör väcka ävem den mest erfarne politikern inom S. S tappar inte heller ”bara” vänsterut, utan till precis alla andra partier i riksdagen – främst till C, men också en hel del till SD samt M, L och MP

Den andra statistiskt säkerställda förändringen är L, + 1,4. Det verkar som att det kraftiga mediala fokuset på L:s vara eller icke vara samt deras roll för att säkra en Tidöregering har gett utdelning. Mohamssons förtroende har också ökat något, även om hon fortfarande är den partiledare som lägst andel har förtroende för. Men när man har så lågt väljarstöd så kan en statistiskt säkerställd uppgång på 4 procentenheter i förtroende leda till en statistiskt säkerställd uppgång på 1,4 procentenheter i väljarstöd. Trots denna uppgång är L fortfarande inte inom felmarginalen från 4-procentspärren, de är precis under. Senast de var inom felmarginalen från spärren var i december 2024, och L har inte legat på eller över 4 procent en enda gång sedan november 2022. L ökar främst genom att vinna väljare från S och M, men uppgången dämpas något av att de tappar lite väljare till C.

Utöver dessa statistiskt säkerställda förändringar ökar C för fjärde månaden i rad och ligger, om detta resultat står sig, 1,6 procentenheter över valresultatet 2022. Sammantaget har partiet ökat statistiskt säkerställt under dessa månader.

M tappar 1,1 procentenheter till 17,2 och förra månadens uppgång är därmed återigen utraderad. Jämfört med föregående månad är S och M de enda två partier som tappar. M:s nedgång är dock långt ifrån lika dramatiskt som S.

KD ligger kvar på ungefär samma nivå som föregående månad.

V ökar 1 procentenhet och hämtar igen en del av de två senaste månadernas nedgång. De ligger fortfarande under resultatet från juni, som var 8,9, men samtidigt 1,6 procentenheter över valresultatet.

Mp ligger i princip kvar på samma nivå som i augusti, vilket också syntes då klimat och miljö inte är politiska frågor som ökat i väljarnas prioritering inför riksdagsvalet.

SD tar igen tappet de hade föregående månad och ligger nu något över julimånadens väljarstöd.

Gapet mellan Tidö och oppositionen minskar kraftigt till följd av det kraftiga tappet i S väljarstöd. Nu skiljer det endast 2,6 procentenheter, och när L samtidigt börjar få vittring på 4-procentspärren kan det kanske bli ett riktigt jämnt riksdagsval. Detta är dock långt ifrån klart. Snarare är det väldigt sent som vi börjar se de väljarrörelser som vi vet är att räkna med riksdagsval nu för tiden. När ideologin kommer i andra hand, sakfrågorna hamnar mer i fokus och de mindre partierna får mer utrymme, kommer vi sannolikt att se en hel del ytterligare rörelser fram till valdagen. En opinionsundersökning är ingen framtidsförutsägelse, utan en nulägesbild. Det är väljarna som bestämmer, vi följer bara och presenterar hur de resonerar, så att politikerna inte glömmer bort vem det är som egentligen bestämmer över vem. Väljarna väljer sina representanter, inte chefer – de som de tror är lämpligast att förvalta landet på deras mandat. Och som sagt: det kommer sannolikt att hända en hel del fram till dess vallokalerna stänger på kvällen söndagen den 13e.

Torbjörn Sjöström, Styrelseordförande Novus

Om undersökningen

Novus väljarbarometer genomförs varje månad. Undersökningen ger svar på frågan om hur svenska folket skulle rösta om det vore val till riksdagen idag.

Novus väljarbarometer för september 2026 genomfördes under perioden 24-30 augusti 2026. Undersökningen besvarades av totalt 2984 röstberättigade svenskar i åldern 18 år och uppåt utan övre åldersgräns. Resultatet är efterstratifierat på kön, ålder, utbildning, region och valt parti i riksdagsvalet 2022. För ytterligare information, se https://novus.se/om-novus/vanliga-fragor/. Vid osäkerhet om hur en siffra ska tolkas, vänligen kontakta mikael.ohlsson@novus.se.

Andelen som skulle rösta på annat parti är 2,0 procent (+0,1) och andelen osäkra väljare, d.v.s. de som inte vet vilket parti de skulle rösta på, är 1,4 procent. Om det vore val till riksdagen idag skulle mandaten fördelas enligt följande: M 63; L 0; C 31; KD 24; S 95; V 31; MP 29; SD 76.

Läs hela rapporten här: Novus Väljarbarometer september 2026

Novus kundcase

{{ _sitesettings.l10n.newslettersignup.closedcontent }}
{{ _sitesettings.l10n.newslettersignup.opencontent }}:
{{ _sitesettings.l10n.newslettersignup.opencontent }}: