Panelsamtal från Novus Knowledge Day – Det hårda, polariserande offentliga rummet
Under vår kunskapsdag Novus Knowledge Day 2025 samlades ledande röster för att diskutera ett av vår tids mest angelägna ämnen: kraften av samtal i en polariserad tid. Nu kan du se samtalet i sin helhet.
Ett centralt tema var polariseringen i det offentliga rummet. Under ett av dagens panelsamtal diskuterades den ökande avhumaniseringen i debatten och vikten av respektfulla samtal för att kunna utvecklas framåt – trots åsiktsskillnader. Flera deltagare betonade att samtalet är en nödvändig och avgörande kraft för demokratin.
Det hårda, polariserande offentliga rummet
Hur hamnade vi här – och hur kan vi vända den negativa utvecklingen? Panelen reflekterade över den ökade avhumaniseringen av politiker, journalister och medborgare, och hur vi kan skapa en mer konstruktiv dialog.
Medverkande i samtalet:
- Aina Jutterström, redaktionschef TV4
- Göran Arrius, ordförande Saco
- Binette Seck, Social Entrepreneurship Tech, Education & Community Impact
- Therese Svanström, ordförande TCO
Samtalet leds av: Torbjörn Sjöström och Jan Scherman
Här kan du ta del av samtalet: